Regulamin cmentarza w Chlewiskach
W celu umożliwienia oddawania należnej czci zmarłym oraz zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego cmentarza prosi się osoby przebywające na tym terenie i właściwą troskę o cmentarz wraz z jego urządzeniami oraz zaleca się stosowanie poniższego regulaminu.
§ 1
- Właścicielem Cmentarza Parafialnego w Chlewiskach jest Parafia p. w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chlewiskach.
- Cmentarzem administruje zarządca , którym jest aktualny Proboszcz Parafii p. w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chlewiskach.
- Cmentarz znajduje się w Chlewiskach przy ul. Cmentarnej.
- Siedziba Administratora Cmentarza znajduje się pod adresem ul. Kościelna 2 a, 26 – 510 Chlewiska.
- Godziny urzędowania Administracji Cmentarza:
- od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 17.00
- inne ewentualne terminy po wcześniejszym ustaleniu w kancelarii parafialnej lub pod numerem telefonu 48 6287012
§ 2
- Cmentarz jest czynny w godzinach 6.00 – 21.00 (nie dotyczy 31 października, 1 listopada, 2 listopada).
- Pogrzeby odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 – 17.00. w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po porozumieniu z Administracją Cmentarza, jest możliwość zorganizowania pogrzebu w innych dniach i godzinach.
- Zgłoszenia pogrzebów należy dokonywać w Administracji Cmentarza co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem wraz z przedstawieniem dokumentu „Karta zgonu w celu pochowania zwłok”.
- Cmentarz zastrzega sobie prawo do ustalania terminów pogrzebów według zasady, że w ciągu jednej godziny może odbywać się najwyżej jeden pogrzeb.
§ 3
Obsługiwanie ceremonii pogrzebowych na cmentarzu parafialnym prowadzić mogą podmioty gospodarcze wpisane do ewidencji działalności gospodarczej o odpowiednim przedmiocie i profilu. Czynności związane z organizacją pogrzebu mogą być podejmowane również przez najbliższych członków rodziny osoby zmarłej.
§ 4
- Na Cmentarzu urządza się pogrzeby w grobach:
- ziemnych zwykłych
- murowanych
- na urny ziemnych i murowanych - Usytuowanie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza oraz z zachowaniem jego wymiarów.
- Na grobach można ustawić tzw. nagrobki o wymiarach nieprzekraczających wymiaru grobu. Obowiązkowa odległość między nowymi grobami to 50 cm. Projekt nagrobka oraz treść napisów na nim podlegają zatwierdzeniu przez Parafię. Postawienie nagrobka nie ma wpływu na czas nienaruszalności grobu.
- Każdy grób powinien być trwale oznaczony ( imię i nazwisko osoby zmarłej, data śmierci). Inne napisy mogą znajdować się po zatwierdzeniu projektu i treści przez Parafię.
§ 5
- Na cmentarzu pobiera się opłaty za pochówek w grobach ( wysokość opłat podana jest w aktualnym cenniku opłat) oraz opłaty kancelaryjne:
- ziemnych zwykłych pojedynczych na 20 lat
- ziemnych zwykłych głębinowych na 20 lat
- zimnych zwykłych wieloosobowych na 20 lat
- ziemnych z nagrobkiem na 20 lat
- murowanych (czas według umowy)
- murowanych głębinowych (czas według umowy)
- na urny ziemne i murowane
- przedłużenie opłaty na następne 20 lat
- rezerwacja miejsca na dowolny czas - Wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju grobu i okresu, na jaki wniesiono tę opłatę.
- Wnoszona opłata jest za pochowanie zwłok a nie za miejsce na cmentarzu. Poprzez wniesienie opłaty nikt nie nabywa dla siebie żadnej własności miejsca z grobem ani samodzielnego dysponowania tym grobem. Poprzez wniesienie opłaty za pochowanie zwłok czy prochów ludzkich właściciel cmentarza gwarantuje możliwość kultywowania pamięci osoby zmarłej w tym miejscu przez okres na jaki została wniesiona oplata.
- W przypadku nieprzedłużenia opłaty na następny okres grób kwalifikuje się do likwidacji. Likwidacja grobu polega na nowym pochówku w tym miejscu ( zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych).
- Troska o przedłużenie opłaty należy do bliskich osoby pochowanej w grobie. Opłatę może wnieść jakakolwiek osoba, nawet niespokrewniona. Osoba wnosząca opłatę nie nabywa przez to żądnego prawa do dysponowania tym grobem.
- Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
§ 6
- Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochówku przed upływem 20 lat ( nie dotyczy to grobu głębinowego – w grobie głębinowym można dochować kolejną osobę przed upływem 20 lat - oraz urny – urn – z prochami można dochować do istniejącego grobu przed upływem 20 lat). Jest możliwe przedłużenie tego okresu w oparciu o dwustronną pisemną a umowę określającą okres nienaruszalności grobu.
- W przypadku grobów murowanych oraz grobów z urnami sporządzona jest dwustronna umowa określająca okres nienaruszalności grobu zawsze dłuższy niż 20 lat.
- Do pochowania zwłok, szczątków oraz prochów ludzkich oraz dysponowania tym miejscem uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego lub odpowiednie instytucje w następującej kolejności:
- pozostały małżonek ( -ka)
- krewni zstępni ( dzieci, wnuki itd.)
- krewni wstępni ( rodzice, dziadkowie itd.)
- krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa
- w przypadku braku w/w krewnych również inni krewni
- właściwy organ wojskowy w przypadku wojskowych zmarłych w czynnej służbie
- właściwy organ państwowy, instytucje i organizacje społeczne w przypadku osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa- osoby, które do tego dobrowolnie się zobowiążą. - Jeśli kilka osób posiada równorzędne prawo do grobu ( np. rodzeństwo), wówczas nie może decydować o tym grobie jedynie jedna lub część uprawnionych z pominięciem pozostałych osób uprawnionych wymienionych w pkt. 3
- Dysponowaniem miejscem w grobie murowanym mają osoby, które poniosły jego koszty i są w stanie je wykazać oraz osoby wymienione w pkt. 3
- Pochowanie innej osoby w istniejącym grobie uzgadnia się z Administracją Cmentarza po upewnieniu się co do woli osób wymienionych w pkt. 3
- Wykopanie i wymurowanie grobu musi być uprzednio uzgodnione z Administracją Cmentarza i poprzedzone złożeniem dokumentu „ Karta zgonu w celu pochowania zwłok” oraz wniesieniem opłat cmentarnych.
- Usługę kopania grobów wykonuje Administrator Cmentarza lub wyspecjalizowana firma pogrzebowa. W przypadku kopania grobów przez firmy pogrzebowe, muszą one dostosować się do ogólnych norm porządkowych obowiązujących na cmentarzu oraz wskazań Administratora Cmentarza.
- Za usługę kopania grobów opłatę pobiera osoba lub firma wykonująca tę usługę według własnego cennika.
- Firma wykonująca usługę pogrzebową lub inne prace na cmentarzu zobowiązana jest do pozostawienia miejsca pochówku i jego okolicy w należytym stanie.
§ 7
- Ekshumacja zwłok lub szczątków może być dokonana na zlecenie osób wymienionych w § 6 pkt 3 oraz z zachowaniem zasady § 6 pkt 4 oraz prokuratury lub sądu i za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w obowiązującym terminie.
- W przypadku ekshumacji osoby uprawnione w § 6 pkt 3 oraz z zachowaniem zasady § 6 pkt 4 muszą przedstawić Administracji Cmentarza zgodę Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna zasadniczo w okresie od 16 października do 15 kwietnia. Ekshumację przeprowadza się we wczesnych godzinach porannych. Poza tymi terminami konieczna jest dodatkowa zgoda Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne nie mogą być ekshumowane przed upływem dwóch lat ( nie dotyczy prokuratury i sądu).
- Ekshumacji dokonuje wyłącznie wyspecjalizowana firma pogrzebowa posiadająca specjalne uprawnienia.
- Przy ekshumacji Administracja Cmentarza wydaje dokument potwierdzający pochodzenie zwłok lub szczątków ludzkich z danymi osoby ekshumowanej. Nie wydaje się części karty zgonu „W celu pochowania zwłok” – dokument ten pozostaje w archiwum cmentarnym.
- W przypadku ekshumacji z grobów ziemnych nie zwraca się części opłaty za niewykorzystany czas.
- W przypadku ekshumacji z grobów murowanych osoba lub osoby uprawnione nie mają prawa domagać się od Administracji Cmentarza zwrotu poniesionych nakładów na przygotowanie tego miejsca. W takim wypadku maja prawo do dysponowania miejscem grobu przez okres , na jaki została sporządzona umowa. Osoba lub osoby uprawnione mają możliwość odsprzedania wymurowanego grobu ale po wcześniejszym zgłoszeniu tego zamiaru w Administracji Cmentarza i pisemnym oświadczeniu o planowanej rezygnacji z praw do tego miejsca. Nie ma możliwości zmiany kolejności wymienionych działań prawnych.
§ 8
- Przyjęcie zwłok do pochowania wymaga części „Karty zgonu w celu pochowania zwłok” potwierdzonej przez Urząd Stanu Cywilnego lub zgody właściwego Starosty na pochowanie zwłok lub prochów ludzkich, przywożonych z zagranicy wraz z aktem zgonu innego państwa.
- Przyjęcie zwłok do pochowania w przypadku pochówku ciała lub szczątków ludzkich po ekshumacji z innego cmentarza koniczny jest dokument potwierdzający pochodzenie zwłok lub szczątków ludzkich z danymi osoby ekshumowanej.
- Administrator Cmentarza ma prawo do kontroli dokumentu uwierzytelniającego prowadzanie firmy pogrzebowej oraz zlecenia na organizację pogrzebu.
- Administracja Cmentarza i Właściciel Cmentarza nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za pracowników firm zewnętrznych prowadzących roboty na cmentarzu.
§ 9
- Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:
- wykonywania prac przy budowie grobów oraz prac porządkowych w niedziele i uroczystości kościelne
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca w tym używania wulgarnych słów
- przebywania nieletnich dzieci bez opieki
- picia alkoholu i przebywania na cmentarzu w stanie nietrzeźwym
- palenia papierosów
- żebractwa
- wysypywania śmieci poza miejscem wyznaczonym
- jazdy pojazdami jednośladowymi
- wprowadzania zwierząt - Na terenie cmentarza zakazuje się bez zezwolenia Administratora Cmentarza:
- prac kamieniarskich, budowlanych i prowadzenia działalności handlowej
- ustawiania, przestawiania i wynoszenia z cmentarza jego urządzeń
- ustawiania ławek, płotów itp. utrudniających komunikację i ruch pieszy na cmentarzu
- wjazdu pojazdem mechanicznym
- sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów, niszczenia elementów wystroju i malowania murów
- zbierania wszelkiego rodzaju roślin i ich nasion
- umieszczania reklam - Wszelkie prace kamieniarskie lub budowlane na cmentarzu wymagają stosownych zezwoleń oraz wcześniejszej aprobaty projektu przez Parafię / Administratora Cmentarza.
- Wszelkie prace w bezpośrednim sąsiedztwie nagrobków zabytkowych muszą być odrębnie uzgodnione z Administracją Cmentarza i wykonywane z szczególną ostrożnością. Nikomu nie wolno wykonywać jakichkolwiek prac przy nagrobkach zabytkowych bez specjalnego pozwolenia ( decyzji) Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Nie wolno naruszać nagrobków zabytkowych, nie wolno ich przesuwać i należy zachować bezpieczną odległość od nagrobków zabytkowych w planowaniu i wykonywaniu nowych grobów zarówno ziemnych jak i murowanych.
§ 10
- Cmentarz ubezpieczony jest od odpowiedzialności cywilnej. Parafia i Administracja Cmentarza nie odpowiadają za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i ataków wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru. Osoby uprawnione mogą samodzielnie ubezpieczyć nagrobki u dowolnego ubezpieczyciela działającego na rynku usług ubezpieczeniowych.
- W Przypadku naruszenia Regulaminu Cmentarza Parafia / Administracja Cmentarza ma prawo do występowania do odpowiednich Organów o nałożenie sankcji prawnych i administracyjnych na osobę ( osoby) dopuszczające się nadużyć.
Regulamin wchodzi w życie z dniem: 1 stycznia 2017